Natural Gas Processing Plant --- Image by © Royalty-Free/Corbis

KOROZIJA BŪVNIECĪBĀ

Kāpēc ir svarīgi ņemt vērā koroziju savā būvobjektā?

Aptuveni viena piektā daļa no pasaulē saražotā tērauda gadā ir paredzēta korozijas bojāto komponentu nomaiņai. Lai gan visi šie remontdarbi rada ievērojamus ekonomiskus zaudējumus, lielākas bažas rada drošības riski, jo korozija var izraisīt kļūmes sistēmas stiprinājumos.

Aizsardzība pret koroziju ir labākais veids, kā palīdzēt mazināt šos riskus.

Aktīva aizsardzība pret koroziju ietver pasākumus, kas tieši ietekmē to, kā tērauds reaģē uz tā korozīvo vidi, piem., galvaniskā atdalīšana, izturīgi materiāli vai katodaizsardzība.

Pasīva aizsardzība pret koroziju palēnina koroziju, izolējot metāla materiālu no korozīvā aģenta, uzklājot metāliskus vai nemetāliskus aizsargpārklājumus.

Golden Gate Bridge after sunset

KĀPĒC KOROZIJA IR BŪTISKA?

Saskaņā ar Amerikas Galvanizētāju asociācijas aplēsēm, ja Zelta vārtu tilts būtu pilnībā karsti cinkots (lai gan tas būtu palielinājis būvniecības izmaksas par aptuveni 15%), tas no tilta atklāšanas dienas būtu ietaupījis līdz pat 1 miljardam USD apkopes un remonta izmaksās.

Šis ir ārkārtējs piemērs, taču ieguldījumi efektīvā aizsardzībā pret koroziju jau no paša sākuma var atmaksāties ilgtermiņā.

Kā alternatīvu turpmākām pārbaudēm vai apkopei, lai novērstu koroziju, projektēšanas posmā var iekļaut atbilstošu izturību pret koroziju.

Neefektīva aizsardzība pret koroziju ne tikai saīsina konstrukcijas kalpošanas laiku, bet (sliktākajā gadījumā) var izraisīt arī dārgu pārstrādi vai iespējamās kļūdas.

Avots: https://galvanizeit.org/about-aga/news/article/how-much-money-if-the-golden-gate-bridge-had-been-galvanized

Image alt text (optional)

KAS IR KOROZIJA?

Korozija ir fizikāli ķīmiska mijiedarbība starp metālu un tā vidi, kuras rezultātā mainās metāla īpašības un var rasties būtiski funkcionālie traucējumi metālam, videi vai tehniskajai sistēmai, kuras daļu tie veido (sk. ISO 8044:2010). 

Izmantojot inženierzinātnēs parasti izmantotos metālus, piemēram, oglekļa tēraudu, nerūsējošo tēraudu, cinku, varu un alumīniju, tipiska korozija ir noārdīšanās laika gaitā līdz stabilākam (pirms ražošanas) stāvoklim.

IETEKMĒJOŠIE FAKTORI

Lai novērtētu korozijas risku, ir būtiski novērtēt mijiedarbību starp vides apstākļiem, materiāla īpašībām, materiālu kombinācijām un konstrukcijas īpašībām. Tālāk ir norādīti visizplatītākie ietekmējošie faktori, kas jāņem vērā (ņemiet vērā, ka ir daudzi citi mazāk izplatīti faktori, kas saistīti ar konkrētiem pielietojumiem un vidēm):

 • Elektrolīts: prasība visām atmosfēras korozijas reakcijām (piemēram, gaisa mitrums, mitrums utt.)
 • Temperatūra: jo augstāka temperatūra, jo augstāks ir kodīgas iedarbības ātrums
 • Ķimikālijas: piemēram, sāls jūras gaisā vai atledošanas līdzeklis ziemā, vai hlors peldbaseinos u.c. var paātrināt koroziju
 • Rūpnieciskais piesārņojums: sēra dioksīds un citi piesārņotāji var paātrināt koroziju
 • Atšķirīgi metāli: atšķirīgu metālu tieša saskare (kur viens metāls ir mazāk cēls nekā otrs) palielina korozijas risku

KOROZIJAS VEIDI

Diagram showing an electrochemical reaction

Elektroķīmiska reakcija

Visbiežāk sastopamā korozijas reakcija ir elektroķīmiska. Šādas reakcijas ietver elektrisko apmaiņu, izmantojot elektronus metālā un jonus vadošā elektrolītā, piemēram, ūdenī.

Šāda veida korozijas piemēri ir:

 • Vienmērīga korozija
 • Spraugu korozija
 • Izdrupšanas korozija
 • Kontaktkorozija
Diagram showing the influences on hydrogen assisted cracking

Mehānisko spriegumu kombinētā ietekme

Šis korozijas veids ir kombinēts mehāniskās un elektroķīmiskās korozijas process, kura rezultātā notiek noteiktu materiālu plaisāšana. Materiāla iekšējie spriegumi var būt pietiekami, lai sāktu sabrukumu.

Tas ir process, kurā augstas stiprības vai rūdīts oglekļa tērauds zem slodzes kļūst trausls un pēkšņi sabojājas.

Atkarībā no jūsu pielietojuma šis korozijas veids ierobežo noteiktu materiālu izmantošanu.

Šāda veida korozijas piemēri ir:

 • Plaisāšana sprieguma izraisītas korozijas dēļ (SCC)
 • Ūdeņraža izraisīta plaisīšana (vai sekundārais ūdeņraža trauslums) 

VIDES KATEGORIJAS

Korozijai būvniecībā ir liela ietekme uz izmaksām un drošību, un īpašiem pielietojumiem ir jāpievērš īpaša uzmanība korozijas riska mazināšanai. Svarīgs aspekts, kas jāņem vērā, ir vides kategorijas.

Tās parasti iedala kategorijās pēc vispārējās vides korozijas, ņemot vērā iepriekš apspriestos kopējos ietekmējošos faktorus.

Icons for indoor applications

Iekštelpas

 • Sausa iekštelpu vide (apsildāmas vai gaisa kondicionētas telpas) bez kondensāta, piemēram, biroju ēkas, skolas
 • Iekštelpu vide ar īslaicīgu kondensāciju (neapsildītas zonas bez piesārņotājiem), piemēram, noliktavas nojumes
Icons for outdoor applications

Ārtelpas

 • Āra, lauku vai pilsētas vide ar zemu piesārņojumu. Liels attālums (> 10 km) no jūras
 • Āra, lauku vai pilsētas vide ar mērenu jūras ūdens piesārņojošo vielu un/vai sāls koncentrāciju. Attālums no jūras 1-10 km
 • Piekrastes zonas. Attālums no jūras < 1 km
 • Ārā, teritorijas ar smagu rūpniecisko piesārņojumu. SO2 koncentrācija atmosfērā > 10 μg/m3 kā gada vidējā vērtība (piemēram, tuvu piesārņojošajām rūpnīcām)
 • Tiešā tuvumā brauktuvēm, kas apstrādātas ar atledošanas sāļiem. Attālums no brauktuvēm < 10 m
Icons for special applications

Īpaši nosacījumi

Vietas ar īpašiem kodīgiem apstākļiem, piem., ceļu tuneļi ar atledošanas sāli, iekštelpu peldbaseini, īpaši pielietojumi ķīmiskajā rūpniecībā.

KĀ MĒS VARAM NOVĒRST KOROZIJU?

Jūs nevarat. Tā vietā aizsardzības pret koroziju mērķis ir saglabāt konstrukcijas veselumu (un dažos gadījumos izskatu) paredzamajā izstrādājuma vai komplekta kalpošanas laikā. Pasīvā aizsardzība ietver vides apstākļiem piemērota materiāla un/vai aizsargpārklājuma izvēli. 

AIZSARDZĪBAS PRET KOROZIJU IZVĒLE

L069394.tif

Enkuri, pulvera tiešā montāža un skrūves

Lai palielinātu stiprinājumu veiktspēju un uzticamību visā to kalpošanas laikā, pirms piemērota stiprinājuma izvēles ir jānosaka visi ietekmējošie faktori.

 

L040894.tif, Framing nailer, Wood fastining tool, Gas tool, Battens

Naglas kokam

Koksne var būt kodīga tajā esošo organisko skābju vai pievienoto ķīmisko vielu (piemēram, konservantu vai antipirēnu) dēļ. Izvēloties koka naglu pretkorozijas aizsardzības veidu, papildus atmosfēras apstākļiem jāņem vērā arī pašas koksnes korozijas iedarbība.

MQ-41-L, Installation Channel

Moduļveida balstu sistēmas

Sākotnējo pārklājumu tipiskais kalpošanas laiks ir atkarīgs no atmosfēras korozijas, kas visā pasaulē ievērojami atšķiras. Praktiskai pieejai Hilti izšķir zonas.

Kāpēc izvēlēties Hilti aizsardzībai pret koroziju?

IZMĒĢINĀTS UN PĀRBAUDĪTS

Hilti veic visaptverošus laboratorijas un lauka korozijas testus, lai novērtētu savu produktu aizsardzību pret koroziju. Hilti var piedāvāt pareizos risinājumus ar piemērotu aizsardzību pret koroziju dažādiem vides apstākļiem.

Neatkarīgi no jūsu situācijas, neatkarīgi no jums nepieciešamās izturības pret koroziju, Hilti ir jums domāts risinājums.

Ielāde
Sines, Portugal, Oil, Gas, Chemical, Refinery

STRĀDĀT KOPĀ

No projektēšanas līdz uzstādīšanai

Hilti grupai ir vairāk nekā 28 000 darbinieku vairāk nekā 120 valstīs visā pasaulē. Vietējās augsti apmācītu Tehnisko konsultantu, linženieru un biroja darbinieku komandas ir pieejamas, lai palīdzētu jums visos projektēšanas, loģistikas un uzstādīšanas aspektos. Mēs varam būt kopā ar jums klātienē, pa tālruni vai e-pastā, kur un kad vien jums ir nepieciešams.

Mums ir arī virkne digitālo resursu — no PROFIS Engineering programmatūras, mobilajām lietotnēm un visaptverošas BIM/CAD bibliotēkas — lai palīdzētu jums izdarīt pareizo izvēli jūsu projektam.

Sines, Portugal, Oil, Gas, Chemical, Refinery

STIPRINĀŠANA PIE TĒRAUDA KOROZĪVĀ VIDĒ

Hilti piedāvā virkni ātrāku, uzticamāku un efektīvāku risinājumu stiprināšanai pie tērauda praktiski jebkurā korozīvā vidē, kas parasti sastopama enerģētikas un rūpniecības nozarē.

Dalīties